ЕНГЕЛЬС (ОКСАМИТНА) ЮЛІЯ ОЛЕКСІЇВНА

до 90-річчя з дня народження

  Серед людей поважного (і не тільки) віку в Нововоронцовському районі мабуть не знайти того, хто не пам’ятав би цього мудрого керівника, сумлінну трудівницю, талановитого організатора, багаторічного очільника районної ветеранської організації – Енгельс (Оксамитну) Ю.О.

  Народилася Юлія Олексіївна 30 липня 1929 року в с. Мельники Іракліївського району на Черкащині, в селянській сім’ї. Навчалася у місцевій початковій школі.

  Під час війни разом з мамою працювала в полі, рила окопи. Коли почалися бої за звільнення села, разом з іншими носила снаряди на передову. А вже з 1946 року працювала на колгоспній фермі, де за день заробляла один трудодень – склянку вівсяної крупи.

  У вересні 1947 року вступила до Золотоніського сільськогосподарського технікуму, який закінчила у 1950 році. Одержала направлення в Нововоронцовку, де працювала в управлінні сільського господарства, районній плановій комісії при райвиконкомі, головним агрономом та головним економістом МТС. В колективах цінували її старанність, вміння слухати поради, по діловому організовувати роботу, бути вимогливою до себе і підлеглих, тому у лютому 1960 року районне керівництво рекомендувало її на посаду голови колгоспу «Червонофлотець» у селі Дудчани.

  Лише за два роки  керівництва Енгельс Ю.О.  господарство з із занедбаного, із купою боргів перед державою  стало високорентабельним, одним з кращих в області. Висока культура землеробства, впровадження передового досвіду, механізація всіх робіт, запровадження госпрозрахунку забезпечували високі показники в роботі. Оплата праці давала можливість колгоспним сім’ям будувати нове житло замість мазанок з глиняною долівкою, а село прикрасили новобудови: двоповерховий ясла-садок, млин, пекарня, майстерня, автогараж та інші. В Дудчанах функціонував  будинок для одиноких людей похилого віку, при місцевому ФАПі працювала карета «Швидкої допомоги».

  У 1966 році колгосп був удостоєний Почесної Грамоти Президії Верховної Ради УРСР, чотири рази приймав участь у Всесоюзній виставці досягнень народного господарства, неодноразово нагороджувався цінними подарунками. Сама ж Юлія Олексіївна була учасницею 3-го Всесоюзного з’їзду колгоспників.

  З 1971 року і до виходу на пенсію працювала в районному управлінні сільського господарства – головним агрономом, заступником начальника управління.

  Протягом 14 років після виходу на пенсію Енгельс Ю.О. очолювала районну ветеранську організацію, 7 років – територіальний центр соціальної допомоги пенсіонерам. Вона домоглася, щоб колгоспи, сільгосппідприємства надавали відчутну допомогу ветеранам: за пільговими цінами відпускали їм продукцію, дбали про їх оздоровлення. Згуртувала ветеранів району для упорядкування своїх сіл, вулиць та надання суттєвої допомоги місцевим господарствам під час просапування, збирання врожаю та інших сільськогосподарських робіт. Догляд за могилами, пам’ятниками загиблих під час Другої світової війни, залучення молоді разом з ветеранами до цього святого обов’язку стало постійною її турботою.

  За станом здоров’я Юлія Олексіївна змушена була залишити цю посаду, але від громадської роботи не відмовилася і у 2007 році ветерани обрали її Почесним головою ветеранської районної ради.

  Енгельс Ю.О. заслужила і гідна своїх нагород: орденів «Знак Пошани», «За заслуги» III ступеня, Леніна, медалей «За доблестный труд», «Захисник Вітчизни», «Ветеран праці», звань «Почетный колхозник СССР», «Почесний ветеран України», ювілейних та почесних грамот, подяк від обласних та районних установ і організацій. Її ім’я в числі видатних жінок внесене до бібліографічного енциклопедичного словника «Жінки України», про неї неодноразово писали у всесоюзних та республіканських  виданнях, районній газеті.

  У архівному секторі районної державної адміністрації створено фонд особового походження Енгельс Ю.О., де можна ознайомитися з документами, публікаціями про життєвий шлях цієї мудрої, енергійної, вольової, наполегливої, вірної ідеям правди і добра на благо людини  Жінки-керівника.

  Про  активну діяльність Юлії Олексіївни, її готовність прийти на допомогу ближньому розповість збірка  «Щедрість душі – мудрість поколінь», підготовлена архівним сектором  районної державної адміністрації спільно з районним  краєзнавчим музеєм за ініціативи та підтримки Нововоронцовської районної ради ветеранів (голова – Клочанюк Р.О.) до 30-річчя районної  ветеранської організації. В ній вміщені фотоматеріали,  публікації в обласному виданні «Ветеран» та її дописи у районній газеті щодо соціального захисту одиноких, немічних людей.

  На жаль, 16 грудня 2015 року Юлія Олексіївна відійшла у вічність, але пам’ять про її добрі вчинки,  турботу і чуйне серце не згасає. Її невтомна праця, енергійна діяльність, спрямована на покращення життя земляків на рідній землі  заслужили на нашу шану і повагу і стали прикладом для майбутніх поколінь.

Записи закриті.

Категорії
Архіви
Счётчик на месяц