ВИСТАВКА ДО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ, ДНЯ ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ

  07 травня у приміщенні архівного сектору районної державної адміністрації відкрито виставку документів Національного архівного фонду, присвячену Дню пам’яті та примирення, Дню перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

  В експозиції представлені збірники документів, підготовлені державним архівом Херсонської області: «Хроніка визволення Херсонщини» – містить спогади ветеранів визвольних боїв на території краю, біографії Героїв Радянського Союзу – учасників Другої світової війни, особові справи яких зберігаються у обласному архіві, інформацію про тимчасову окупацію та звільнення населених пунктів району;  «Журнали бойових дій військ 3-го та 4-го Українських фронтів» – опубліковані фрагменти службових звітно-інформаційних документів, в яких є дані про підготовку і хід бойових дій військ, які у жовтні 1943-квітні 1944 років визволяли Херсонщину;  «Підпільна організація «Центр» – представлений рукописний щоденник Комкова Пилипа Антоновича, керівника підпільної організації, яка діяла в Херсоні у 1942-1943 роках; «Фронтовий щоденник лейтенанта Івана Виперайленка» – містить записи  уродженця Іванівського району Херсонської області, який брав участь у боях над Дніпром в районі м. Кременчука.

  До уваги відвідувачів пропонуються матеріали, які зберігаються у фондах архівного сектору – публікації у районній газеті «Вісті»  («Ленінський шлях») про визволення Нововоронцовки та сіл району, про учасників антифашистського підпілля та партизанського руху, альбоми із фотографіями із зльоту ветеранів району 1975 р., із районних заходів до 40-річчя   Перемоги, до 40-річчя звільнення с.Хрещенівка від нацистських окупантів, пам’ятників воїнам-визволителям, встановлених у населених пунктах району.

  Надзвичайно цінними є видання, що містять свідчення учасників та очевидців про ті  буремні роки у нашій місцевості.  Це районна Книга Пам’яті, яка вийшла у 1995 році, та  збірник «Я напишу вам про війну…» із листами, спогадами, документами ветеранів війни, їх рідних і близьких, виданий до 70-ї річниці Перемоги. Ці літописи  вийшли з друку за ініціативи та активної участі  районної ради ветеранів війни та праці. До їх створення долучилися небайдужа громадськість нашого району, колективи місцевого краєзнавчого музею та районної бібліотеки, районної газети «Вісті», загальноосвітні школи, ветеранські клуби  «Осіннє золото», «Ветеран», «Пам’ять». Це дало змогу залишити для нащадків пам’ять про тих, хто не шкодуючи життя та сил захищав нашу Батьківщину від нацистських загарбників, про тих, хто пройшов пекло війни заради життя на Землі, заради кожного з нас.

  Трагічні події того часу знайшли місце у спогадах ветеранів, очевидців, опублікованих  у районній газеті «Вісті» («Ленінський шлях»), книгах місцевих письменників Ляшенка Г.А., Трояна (Рольянова) Г.М., Шульги А.Г., Тимкова О.А., Яценка А.А., Терещенко Л.П. та інших.

Записи закриті.

Категорії
Архіви
Счётчик на месяц